Pracownicy Instytutu Pojazdów Mechanicznych i Transportu na dynamicznym pokazie pojazdów opancerzonych 4x4 HUSAR i COBRA II

W dniu 13 września 2017 roku pracownicy Instytutu Pojazdów Mechanicznych i Transportu w składzie:

  - dr hab. inż. Jerzy Jackowski prof. WAT,
  - dr inż. Marcin Wieczorek,
  - dr inż. Bolesław Giemza,
  - dr inż. Leszek Szczęch,
  - mgr inż. Mariusz Radzimierski,
  - mgr inż. Andrzej Dębowski,
  - mgr inż. Filip Polak,
brali udział w dynamicznym pokazie pojazdów opancerzonych 4x4 HUSAR i COBRA II, zorganizowanym przez Spółkę Akcyjną H. Cegielski – Poznań na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

 

W pokazie uczestniczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak oraz liczni przedstawiciele MON i innych służb mundurowych. Na pokazie obecny był także Prorektor ds. wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej płk dr inż. Artur Król.


 

Spółka H. Cegielski - Poznań podjęła próbę zrealizowania projektu spolonizowania i transferu technologii transportera opancerzonego 4x4, który mógłby być produkowany w Polsce, we współpracy z rodzimymi producentami Dwa pojazdy taktyczne wysokiej mobilności są oferowane w ramach programu Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych „Pegaz”. Pierwszy z nich, Husar 4x4, powstał przy współpracy zakładów H. Cegielski - Poznań z czeską firmą Tatra Defence Vehicle A.S., natomiast drugi, Cobra II, jest oferowany przez tureckie przedsiębiorstwo Otokar w ramach koprodukcji.


 

Uczestnicy pokazu w trakcie jazdy poligonowej mieli możliwość zapoznania się z właściwościami jezdnymi prezentowanych pojazdów. Odbyto również szereg rozmów z przedstawicielami HCP, nakierowanych na współpracę.

Opracowali: dr inż. Bolesław Giemza,
dr inż. Grzegorz Trawiński

 

 


 Home...