Wystawa Instytutu Budowy Maszyn na Warsaw Industry Week w Nadarzynie

W dniach 6-8 listopada 2018 r., w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week. Jak co roku na targach obecna była delegacja z Wojskowej Akademii Technicznej. Wystawa była doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku naukowego uczelni. Na targach można było również zobaczyć osiągnięcia prawie wszystkich gałęzi przemysłowych: maszyny i narzędzia do obróbki metalu, drewna, przetwórstwa tworzyw sztucznych, automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych oraz oprogramowanie, metrologia przemysłowa, cięcie i szlifowanie, badania i rozwój, BHP oraz wiele innych. Wydarzeniu towarzyszyło szereg konferencji i spotkań branżowych.

Wydział Mechaniczny reprezentowali inżynierowie z Instytutu Budowy Maszyn (IBM). Wśród dorobku IBM, naukowcy demonstrowali między innymi Platformę Bazową Ekstremalnej Mobilności z Napędem Hydrostatycznym – ExMot. Platforma ExMot dzięki kompaktowej budowie, stanowi uniwersalną bazę, którą można wykorzystać do budowy nowych oraz rozbudowy istniejących systemów zrobotyzowanych. W prezentowanej wersji transportowej dedykowana jest do wspierania działań człowieka (poprzez transport wyposażenia, narzędzi, sprzętu, czy aparatury pomiarowej do wykonywania badań). Dzięki bardzo wysokiej zdolności pokonywania przeszkód terenowych dotrze wszędzie tam, gdzie człowiek poruszający się pieszo.

Naukowcy z Instytutu Budowy Maszyn zaprezentowali również bezzałogową platformę – mobilny robot KUNA. Prezentowany demonstrator został zaprojektowany jako lekki robot rozpoznawczy, nośnik osprzętów i wspierania misji pieszych. Kompaktowa budowa, wysoka stateczność, bardzo duża zwrotność oraz ładowność czynią z niego doskonałego, uniwersalnego robota wsparcia pola walki. Hydrostatyczny napęd na wszystkie koła z niezależną kontrolą siły napędowej zapewnia wysoką mobilność oraz umożliwia przemieszczanie się robota w bardzo trudnych warunkach terenowych. Dzięki zastawaniu wysokoprężnego silnika napędowego i napędu hydrostatycznego może on pracować w trudnych warunkach terenowych powyżej 10 godzin. Zaprezentowana była wersja przystosowana do rozpoznania i detekcji zagrożeń IED.

Na stanowisku Instytutu Budowy Maszyn obecni byli również studenci należący do Koła Naukowego Zmęczenia Konstrukcji i Komputerowego Wspomagania Projektowania. Zgodnie ze swoją specjalizacją, Koło zaprezentowało zainteresowanym przyrostowe metody wytwarzania i efekty prac nad ich praktycznym wykorzystaniem. Członkowie Koła prezentowali nowoczesną technikę druku 3D na przykładzie gotowych przedmiotów, w tym dwóch stworzonych w/w metodami robotów zwiadowczych: wirnikowego drona rozpoznania powietrznego, a także transportowego modułu pływającego. Wyjazd dał możliwość nie tylko do pokazania wyników prac koła, ale także do dyskusji z zainteresowanymi na temat nowoczesnych metod wytwarzania, czy też nad przyszłością zwiadu za pomocą urządzeń sterowanych zdalnie.

Zaprezentowane wynalazki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających stoisko Instytutu. Oprócz możliwości przedstawienia dokonań, Targi Warsaw Industry Week umożliwiły również wymianę doświadczeń a także nawiązanie nowych kontaktów z licznym gronem przedstawicieli branży przemysłowej.

Dariusz Kalinko

Fot. Jakub Łuszczek