Studenci na zajęciach w firmach UNITRONIC i LABORMOT

15 stycznia 2019 roku odbyły się kolejne zajęcia wyjazdowe dla studentów Wydziału Mechanicznego w firmach UNITRONIC oraz LABORMOT. Uczestniczyli w nich studenci studiów I stopnia specjalności „mechatronika i diagnostyka samochodowa”.

Podczas pobytu w firmie UNITRONIC współwłaściciel pan Łukasz Poniedziałek zapoznał studentów z zagadnieniami dotyczącymi tuningu elektroniczego silników samochodów (tzw. chiptuning). Omówił też budowę i działanie obciążeniowej hamowni podwoziowej firmy MAHA. Hamownia pozwala na dokładne i bardzo powtarzalne wyznaczenie przebiegu momentu obrotowego silnika (z uwzględnieniem oporów toczenia samochodu) metodą stałego przyspieszania samochodu. Uzyskiwane na niej wyniki pomiarów (charakterystyka momentu obrotowego i mocy silnika) są uznawane przez autoryzowane warsztaty samochodów. Po przedstawieniu stanowiska badawczego został wyznaczony na nim przebieg momentu obrotowego silnika samochodu Audi TT, udostępnionego przez jednego ze studentów.

W dalszej części zajęć, po skopiowaniu programu sterującego pracą silnika, pan Łukasz Poniedziałek przedstawił możliwości jego modyfikacji - zmiany wartości różnych parametrów regulowanych przez sterownik silnika, zapisanych w pamięci sterownika. Następnie, po modyfikacji wartości parametrów sterujących i omówieniu dokonanych zmian wyznaczony został przebieg momentu obrotowego silnika po tuningu, który porównano z przebiegiem uzyskanym dla standardowej wersji jego oprogramowania.

W drugiej z odwiedzanych, firmie LABORMOT, pan Marek Pachowiak przybliżył studentom zagadnienia budowy, diagnozowania i naprawy sterowników samochodowych. Przedstawił różne ich rozwiązania oraz omówił podstawowe niesprawności eksploatacyjne (uszkodzenia) i scharakteryzował metody weryfikacji i naprawy sterowników samochodowych z wykorzystaniem symulatorów wielkości wejściowych oraz specjalistycznego oprogramowania i wyposażenia pracowni LABORMOT.

Obie firmy, w których odbyły się zajęcia, są jednymi z najlepszych specjalistycznych firm zajmujących się naprawą sterowników samochodowych (LABORMOT) oraz chiptuningiem (UNITRONIC), a prowadzący zajęcia stanowią czołówkę specjalistów w dziedzinach, które reprezentują.

W zajęciach ze strony Instytutu Pojazdów Mechanicznych i Transportu WME WAT uczestniczyli: w firmie UNITRONIC dr inż. Grzegorz Trawiński, w firmie LABORMOT mgr inż. Józef Gwardys.

Opracował: dr inż. Grzegorz Trawiński

Fotografie – Michał Kowalczyk