WYRÓŻNIENIE SPECJALNE MON – MSPO 2019

Wyróżnienie specjalne Ministra Obrony Narodowej za Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty „Borsuk” otrzymało konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider) ze Stalowej Woli, Wojskowa Akademia Techniczna, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. z Gliwic, Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, Politechnika Warszawska i Akademia Sztuki Wojennej.

Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty (NP BWP) „Borsuk” ma charakteryzować się zdolnością pływania przy pokonywaniu szerokich przeszkód wodnych oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. „Borsuk” przeznaczony będzie do ochrony załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Podstawowe uzbrojenie, czyli Zdalnie Sterowany System Wieżowy (ZSSW-30) zapewnić ma zwalczanie, niszczenie lub obezwładnianie celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika, w tym jego infrastruktury oraz wsparcie ogniowe pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. „Borsuk” w niedalekiej przyszłości zastąpi wysłużone Bojowe Wozy Piechoty (BWP 1), znajdujące się na wyposażeniu brygad zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP.

Na targach MSPO 2019 w Kielcach zaprezentowano prototyp tego wozu przyszłości. Zespół Wydziału Mechanicznego WAT odpowiadał w projekcie za badania modelowe pływalności pojazdu, analizę obciążeń dynamicznych działających na załogę i wyposażenie wewnętrzne, opracowanie modelu ochrony przeciwminowej i badania eksperymentalne, a także za opracowanie modelu dyskretnego pojazdu do symulacji i analizy działania „Borsuka”.

 

  

 

 

 


 Home...